Ciekawostki ze świata gitary

gitara ciekawostki

Oto dwadzieścia ciekawostek o gitarze i historii tego instrumentu

 1. Najstarsza gitara: Najstarsza znana gitara pochodzi z XVI wieku i została znaleziona w Hiszpanii. Nazywana jest Belchior Dias i datowana jest na rok 1590.

 2. Gitara Stradivariusa: Antonio Stradivari, słynny włoski lutnik, słynący głównie z produkcji skrzypiec, eksperymentował również z produkcją gitar. Jedna z jego gitar została sprzedana na aukcji za ponad 6 milionów dolarów.
 3. Najmniejsza gitara świata: Została zbudowana w 2003 roku przez Daniela Temnikera i ma zaledwie 10 mikrometrów długości. Jest niemal niewidoczna gołym okiem.
 4. Najdłuższa gitara świata: Ma niemal 14 metrów długości i została zbudowana w 2011 roku przez zespół College of the Desert w Kalifornii.
 5. Pierwsza elektryczna gitara: Została wynaleziona przez Leo Fendera w 1950 roku i nosiła nazwę Fender Broadcaster, później zmieniona na Telecaster.
 6. Solo gitary elektrycznej w rocku: Jedno z najbardziej znanych solówek gitary elektrycznej w historii rocka to to z utworu "Stairway to Heaven" zespołu Led Zeppelin, grane przez Jimmy'ego Page'a.
 7. Najdroższa gitara świata: To "Reach Out to Asia" Fender Stratocaster, który został podpisany przez wielu znanych muzyków i sprzedany na aukcji za ponad 2 miliony dolarów. Dochód z aukcji został przekazany na rzecz ofiar tsunami w Azji w 2004 roku.
 8. Gitara dla leworęcznych: Jimi Hendrix grał na gitare leworęczną, co wymagało specjalnej gitary. Firma Fender stworzyła dla niego specjalne modele, takie jak Fender Stratocaster for Left-Handed Players.
 9. Największy zespół gitarowy: W 2013 roku w Indiach 1600 gitarzystów zagrało razem, ustanawiając rekord Guinnessa dla największego zespołu gitarowego.
 10. Gitara akustyczna Crossroads: Eric Clapton posiada gitarę akustyczną nazwaną "Crossroads", która jest jedną z najbardziej cenionych gitar na świecie. Została ona sprzedana na aukcji za ponad 600 000 dolarów.
 11. Gitara i Strzała: W niektórych kulturach, na przykład w Afryce, gitary są czasami budowane z łuków i strzał, zamiast tradycyjnych drewnianych elementów.
 12. Pierwszy kolorowy klip muzyczny: "Money for Nothing" zespołu Dire Straits był pierwszym klipem muzycznym, w którym wykorzystano technologię komputerową do stworzenia kolorowej animacji gitarowej.
 13. Gitara w kosmosie: W 2012 roku kanadyjski astronauta Chris Hadfield nagrał cover utworu Davida Bowie "Space Oddity" na gitarze w czasie pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
 14. Gitara w Guinnessie: Najdłuższa gra na gitarze trwała ponad 114 godzin i została ustanowiona przez irańskiego gitarzystę Farida Dehghania w 2011 roku.
 15. Gitara jako terapia: Muzyka, w tym granie na gitarze, jest używana jako terapia w leczeniu różnych schorzeń, takich jak zaburzenia depresyjne czy stres.
 16. Najmłodszy mistrz gitary: Yuto Miyazawa ustanowił rekord Guinnessa jako najmłodszy mistrz gitary na świecie w wieku zaledwie 8 lat.
 17. Gitara na Księżycu: W 1971 roku astronauta David Scott zabrał gitarę na Księżyc podczas misji Apollo 15 i zagrał na niej kilka akordów.
 18. Największa kolekcja gitar: Brazylijczyk Zero Freitas posiada największą prywatną kolekcję płyt winylowych na świecie, która obejmuje również ponad 3000 gitar.
 19. Gitara w filmie: W filmie "Back to the Future," Marty McFly, grany przez Michaela J. Foxa, używa gitary elektrycznej, aby zainspirować Chucka Berry'ego do stworzenia rock and rolla.
 20. Gitara z LEGO: Firma LEGO wypuściła zestaw do złożenia gitary, pozwalając fanom na zbudowanie własnego instrumentu z klocków LEGO.