Dźwięki na gryfie

Posted on
dźwięki na gryfie

Dźwięki na gryfie gitary

Dźwięki na gryfie gitary

 

Ucząc się dźwięków na gryfie gitary poznajemy podstawowe zależności pomiędzy dźwiękami, które gramy. Dobrze, aby proces ten przebiegał świadomie i w miarę możliwości płynnie. Na początku zapamiętanie wszystkich dźwięków na gryfie gitary może niektórym wydawać się skomplikowane, jednak w rzeczywistości jest to bardzo intuicyjna i podstawowa wiedza, która wynika z równie prostych zasad. Najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać ucząc się dźwięków na gryfie gitary jest kolejność dźwięków w najprostszej i podstawowej gamie - C dur. Gama ta posiada dźwięki c d e f g a h (b) c, czyli to, co znamy jako do re mi fa sol la si do, licząc dźwięki od "a", będziemy mi alfabetyczną kolejność a b c d e f g.

Wiedząc, że dźwięki te odpowiadają białym klawiszom fortepianu, łatwo zauważyć, że pomiędzy niektórymi klawiszami białymi mamy czasami czarny klawisz, a czasami go tam nie ma. Jeśli czarny klawisz pojawia się między jednym białym a drugim oznacza to, że na naszym gryfie gitary aby przejść od jednego dźwięku do następnego należy na danej strunie przesunąć palec o dwa progi (pomiędzy nimi znajduje się próg odpowiedzialny za "czarny klawisz"), jeśli natomiast pomiędzy wybranymi dwoma dźwiękami nie ma klawisza czarnego - kolejny dźwięk muzycznego "alfabetu" znajduje się już na następnym progu. W ten sposób, jeśli znamy tylko dźwięki "wyjściowe", czyli dźwięki pustych strun na gitarze - możemy od każdego po kolei przesuwając palec zagrać wszystkie odpowiednie dźwięki należące do naszej gamy C-dur, czyli po kolej białe klawisze na fortepianie.

Mając taki punkt wyjścia bardzo łatwo będzie nam zapamiętać dźwięki obniżone lub podwyższone (czarna klawisze na fortepianie), ponieważ będziemy mieli cały czas punkt odniesienia w postaci podstawowych dźwięków gamy C-dur, naszych białych klawiszy, układających się w muzyczny alfabet, gdzie jeden próg odległości znajduje się między dźwiękami e-f oraz b-c (europejskie h-c).

nazwy dźwięków na gitarze