Gitara – nauka gry kostką czy palcami?

Posted on
Wrocław nauka gry na gitarze

Lekcje gitary

Gitara - nauka gry palcami czy kostką?

Osoby rozpoczynające naukę gry na gitarze często nie wiedzą, jaką technikę gry wybrać - czy grać palcami czy kostką. Osobiście uważam, że jest zależne od bardzo wielu czynników i po krótce postaram się kilka ich przedstawić.

Jeśli chcemy grać muzykę klasyczną - bez wątpienia musimy grać palcami od samego początku, z zachowaniem wszystkich szczegółów odnośnie tego, którym palcem będziemy grać daną strunę. Jeśli jednak zależy nam na opanowaniu podstaw gry na gitarze z nastawieniem na muzykę rozrywkową oraz akompaniament akordowy, moim zdaniem najlepiej jest łączyć obie te techniki - grać kostką (np. akompaniament akordowy oraz jednogłosowe melodie) oraz palcami (utwory z repertuaru klasycznego oraz akompaniament akordowy grany na zasadzie “bas kciukiem i trzy struny wiolinowe trzema palcami”).

Dzięki temu będziemy mieli w przyszłości wybór, w jaką stronę chcemy iść dalej i którą z technik chcielibyśmy rozwijać. Jako gitarzysta grający na codzień muzykę szeroką stylistycznie, posługuję się zarówno graniem kostką jak i palcami, często łącząc obie techniki - trzymając kostkę i dodatkowo grając w tym samym czasie palcami na strunach cieńszych. Dzięki temu w każdej chwili mogę przejść w granie solówki kostką, bez konieczności sięgania po nią ręką.

Gitara nauka gry we Wrocławiu