Jaka gitara na początek?

Posted on
gitara w grupach kurs wrocław

Pierwsza gitara - jaką wybrać?

Zwykle na początku swoje przygody z gitarą mamy niewielkie pojęcie o tym, jaką gitarę wybrać i na co zwrócić uwagę przy kupnie instrumentu. Zapewne jest to też zależne od funduszy, jakie chcemy przeznaczyć na pierwszy instrument. Jeśli mamy do dyspozycji kwotę 300 PLN, to możemy w sklepie kupić gitarę nową, chociaż wcale nie znaczy to, że gitara ta będzie lepsza od używanej gitary za 50 PLN, jaką ma do sprzedania kolega z klasy, czy sprzedawca z lombardu, który akurat znalazł się w posiadaniu niezłego instrumentu, a nie zna jego realnej wartości.

W każdym razie, jeśli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, prostych piosenek, ewentualnie kilku riffów rockowych, to najlepiej zakupić gitarę akustyczną lub klasyczną.

Akustyczna gitara ma inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Ja osobiście na początek wolałbym gitarę klasyczną. Ma ona struny nylonowe i - w przeciwieństwie do metalowych strun akustycznych - nie bolą od nich tak palce, gryf jest szerszy, więc łatwiej też trafiać w odpowiednie struny, ponadto zakres dynamiki takiego instrumentu jest zazwyczaj szerszy niż instrumentu akustycznego. Inną sprawą jest to, że przy nakładzie finansowym do kilkuset złotych gitary są raczej słabej jakości, rzadko kiedy stroją na wszystkich progach a struny mogą „wisieć” wysoko nad gryfem (gitara ze zbyt wysoką akcją strun) – wówczas przy metalowych strunach poza niewygodą gry dochodzą jeszcze kwestie niestrojącego instrumentu, w przypadku strun w gitarze klasycznej (struny nylonowe) są one bardziej rozciągliwe i niewymierzony dobrze gryf czy nierówno nabite progi, będą mniej słyszalne.

Jeśli ktoś chce założyć swój zespół autorski, ćwiczyć kilka godzin codziennie, wie, że jest to hobby, które zajmie mu cały wolny czas przez najbliższe lata, wówczas można pomyśleć o zakupie gitary elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, że do takiego instrumentu potrzebny jest jeszcze wzmacniacz, najlepiej całkowicie lampowy – wówczas będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod palców. Unikniemy sytuacji, w której po dwóch latach grania przesiadamy się z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, że musimy wszystkiego uczyć się od początku, bo „nic nie brzmi”.

Przy zdecydowaniu się na gitarę elektryczną również trzeba pamiętać o kosztach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można zakupić już w kwocie ok. 1500-2500 PLN, to z gitarą nie jest tak łatwo. Owszem można trafić na sensowną używaną gitarę za np. 1000 PLN czy 1500 PLN, jednak należy ją bardzo dobrze przetestować pod okiem osoby, która się zna na instrumentach i wie, na co zwrócić szczególną uwagę (rodzaj drewna oraz przetworników, wykonanie, profil gryfu, akcja strun, jakość nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, wygoda gry no i przede wszystkim brzmienie). Trzeba mieć świadomość, że dobra gitara elektryczna możne kosztować nawet powyżej 10 000 PLN. Dobrej klasy gitara klasyczna czy akustyczna może być nawet jeszcze droższa, ze względu na większą trudność wykonania.

gitara elektryczna nauka
nauka gitary wrocław
gitara wrocław