Nauka gry na gitarze w 5 krokach
Czy zdecydowałeś się rozpocząć naukę gry na gitarze? Niezależnie od tego, czy jesteś dzieckiem, nastolatkiem, czy dorosłym, w każdym wieku można zacząć przygodę z muzyką lub odkryć ten wspaniały instrument. Możesz uczyć się gry na gitarze sam w domu lub z nauczycielem. Twój progres będzie zależeć od Twojej systematyczności, motywacji i czasu poświęconego na grę. Chcesz dowiedzieć się, jak nauczyć się grać na gitarze? Podstawy są dość proste do opanowania. W tym tekście przedstawiamy 5 kroków, dzięki którym cały proces będzie dla Ciebie o wiele prostszy.
Zanim przystąpisz do nauki gry na gitarze, weź pod uwagę, że składa się ona z kilku etapów.
- Wybierz swoją gitarę
- Zainwestuj w odpowiednie akcesoria
- Naucz się anatomii instrumentu (czyli budowy gitary).
- Wybierz swoją metodę: brać lekcje, czy uczyć się samodzielnie?
- Utrzymaj prawidłową postawę w grze
- Oswój się z nutami i akordami
- Pracuj nad rytmem i pasażami
- Rozszerz swój repertuar muzyczny w miarę postępów
- Szlifuj swoją grę różnymi technikami gry na gitarze
1. Wybierz swoją gitarę
Pierwszym krokiem do gry na gitarze jest kupno instrumentu. Istnieje jednak wiele różnych modeli i nie zawsze łatwo jest wybrać swój instrument. Po pierwsze, jeśli dopiero zaczynasz, zawsze łatwiej jest zacząć na gitarze akustycznej niż elektrycznej, ponieważ jest ona tańsza, bardziej wszechstronna i wygodniejsza. Gitarę akustyczną wyróżnia obecność pudła rezonansowego, które służy za wzmocnienie wydobywanych dźwięków bez wzmocnienia elektrycznego.
2. Kup niezbędne akcesoria
Powinieneś także wybrać odpowiedni na początek zestaw akcesoriów niezbędnych do prawidłowej konserwacji gitary i urozmaicenia gry. Z podstawowych akcesoriów do gitary możemy wymienić:
- Pokrowiec, który chroni Twój instrument przed wstrząsami i kurzem
- Stojak
- Kostka: mały płaski przedmiot służący do gry, który pozwoli Ci wydobywać dźwięki z większą mocą i precyzją.
W miarę postępów w nauce możesz inwestować w inne bardzo praktyczne narzędzia, takie jak kapodaster, tuner lub pasek do gry na stojąco.
3. Wybierz metodę nauki gry na gitarze
Wziąć lekcje, czy samodzielnie rozpocząć naukę gry na gitarze? Jak uczyć się szybciej i/lub łatwiej? Być może są to pytania, które zadajesz sobie od samego początku.
Aby na nie odpowiedzieć, ważne jest, aby najpierw ustalić cele i naprawdę wiedzieć, co chcesz grać na gitarze: czy chcesz tylko coverować swoje ulubione piosenki, aby móc grać z przyjaciółmi? Chcesz wiedzieć, jak komponować i/lub improwizować solówki?
Od Ciebie zależy, czy chcesz zapłacić za lekcję nauki instrumentu i czy uważasz, że jej potrzebujesz. Jeśli potrzebujesz motywacji, przewodnika lub wsparcia, aby zacząć i szybciej iść naprzód, lepiej weź lekcje gry na gitarze. Nauczyciel wniesie trzy podstawowe atuty: wiedzę fachową, spersonalizowane środowisko uczenia się i kontakt z drugim człowiekiem.
Lekcje gry na gitarze we Wrocławiu
Jeśli mieszkasz we Wrocławiu i szukasz profesjonalnych lekcji nauki gry na gitarze, skorzystaj z oferty Guitar-Lab.pl. Dzięki indywidualnemu podejściu lub nauce w grupach szybciej zrozumiesz wszystkie tajniki gry na tym fascynującym instrumencie.
4. Dbaj o prawidłową postawę w grze
Pamiętaj także, aby trzymać poprawnie gitarę i pracować nad swoją postawą!
Jeśli zamierzasz spędzać po kilka godzin w tygodniu z gitarą w ręku, prawdopodobnie na początku podczas grania akordów i melodii będziesz odczuwać ból w palcach, nadgarstku lub ramieniu. Musisz więc nauczyć się prawidłowej pozycji nadgarstka i postawy, aby czuć się bardziej komfortowo podczas gry.
5. Graj podstawowe akordy i nuty
Jesteś gotowy do gry! Masz gitarę, wybraną metodę nauki i właściwą postawę, możesz zacząć od nauki akordów i pozycji nut!
Z definicji akord to zestaw co najmniej 3 nut granych jednocześnie lub w arpeggio (nuty wybrzmiewające jedna po drugiej).
Znajomość różnych akordów to podstawa. Są one niezbędne do gry na gitarze i dość łatwo jest opanować przynajmniej podstawowe akordy: E, C, A, G i D, które przydadzą Ci się podczas grania łatwych piosenek na gitarę. Aby utworzyć akord, nie wybieraj losowych nut! Wynik musi być harmonijny. Akord komponujemy z nuty podstawowej (toniki), która nada mu nazwę, a towarzyszą jej inne nuty w tej samej skali, w tym trzecia i piąta.
Rozszerzaj swój repertuar muzyczny w miarę postępów
Zadawaj pytania swojemu nauczycielowi gry na gitarze, oglądaj filmy i kursy, ściągaj nowe tabulatury, akordy i nuty, kupuj książki i czasopisma. Wszystkie środki są dobre, aby poszerzać swoją gitarową i muzyczną wiedzę.