Pierwsze piosenki na gitarę

Posted on
gitara wrocław lekcje nauka

Pierwsze piosenki na gitarę

Pierwsze piosenki na gitarę. Szukając pierwszych piosenek gitarowych, młodzi adepci tego instrumentu często zaczynają od tzw. piosenek ogniskowych. W przypadku kilkuletnich dzieci są to z reguły zwykłe proste piosenki znane również naszym rodzicom. Piosenki te znajdują się w kanonie kawałków, które pojawiają się w śpiewnikach harcerskich. Są to oczywiście piosenki bardzo proste, grane są na prostych podstawowych akordach, nawet w sytuacji gdy w oryginalnej wersji utworu partie gitary są bardziej rozbudowane. Takie podejście do nauki gry na instrumencie może oczywiście umożliwiać nam pobrzdękiwanie sobie na gitarze na ogniskach.

Będziemy potrafili zagrać kilka piosenek, najczęściej większość z nich będziemy odgrywać w identyczny sposób, sprowadzając wszystkie do podstawowych akordów i typowych dwóch, może trzech bić. Na pewno jednak nasz słuch nie uwrażliwi się na to, czym naprawdę jest muzyka, bogactwo dźwięków, interwałów, zależności pomiędzy trybami akordów i wszelkimi ich przebiegami, progresjami. Jeśli ktoś oczekuje więcej od swojej przygody z gitarą, powinien już zaczynając grę na instrumencie wyszukiwać sobie kawałki z różnorodnych stylistyk muzycznych. Najlepiej też aby te utwory grane były różnymi technikami. Często kilkakrotne przegranie piosenki lub utworu, który za pierwszym razem uznaliśmy za niezrozumiały i mało wpadający w ucho, może sprawić, że nasze ucho przyzwyczai się do nowych współbrzmień. Po pewnym czasie stwierdzimy, że jesteśmy w stanie usłyszeć co raz więcej muzyki i tym samym nasz muzyczny świat się poszerzy.

Pamiętajmy, że na samym początku niezwykle ważną rolę w nauce odgrywają emocje. Dzięki nim chęć grania rośnie. Mówiąc językiem prostym, można powiedzieć, że nakręcamy się, jeśli nam coś wychodzi, a do tego jeśli jest to utwór, który lubimy i czujemy, wówczas czujemy ogromną dawkę energii. Warto więc oprócz zwykłych banalnych piosenek grać utwory z repertuaru klasycznego lub nawet jazzowego. Najważniejszy jest jednak motor, serce, które emocje pobudzi, a tutaj często na początku największą frajdę dają dzieciakom utwory rockowe.

Szukając odpowiednich tytułów na pewno należy przewertować repertuar takich zespołów jak Metallica, Led Zeppelin, czy Motorhead, albo Muse. W tym ostatnim przypadku muzyka często wzbogacona jest o efekty elektroniczne. Szukanie swojego własnego brzmienia może się okazać zupełnie nową przygodą w zgłębianiu tajemnic muzyki.