Chwyty gitarowe — nauka gry na gitarze od podstaw

Posted on
gitara wrocław lekcje nauka

Chwyty na gitarę są prawdziwym wyzwaniem dla wielu początkujących. W rzeczywistości jednak istnieje technika, która pozwala nauczyć się akordów, znacznie szybciej niż myślisz. Jest to możliwe dzięki wizualizacji gryfu i pamięci mięśniowej. Ale zanim opowiemy Ci o tej technice, pokażemy Ci kilka podstawowych akordów. Znajomość chwytów sprawi, że nauka gry na gitarze stanie się o wiele łatwiejsza. Sprawdź, jak zacząć!

8 łatwych akordów gitarowych dla początkujących: bez barré

Te osiem akordów pozwoli Ci zagrać tysiące piosenek i będą Ci służyć przez całe życie. W rzeczywistości wiele współczesnych piosenek używa tylko tych akordów. Dlatego musisz nauczyć się ich na pamięć, a przede wszystkim nauczyć się płynnie je łączyć.

X oznacza — nie graj na tej strunie (niektórzy gitarzyści tłumią ją palcem).

0 oznacza zagranie otwartej struny.

1 2 3 4 odpowiadają odpowiednio następującym palcom: 1: wskazujący, 2: środkowy, 3: serdeczny, 4: mały.

proste akordy na gitarę proste akordy

Ważne jest, aby znać te 8 akordów na pamięć, co pozwoli Ci zagrać większość popularnych utworów! Czyż to nie jest piękne? Przećwicz te zmiany akordów, aby nauczyć się ich szybciej. Wielu nauczycieli gry na gitarze zadaje uczniom ćwiczenie polegające na jak najlepszym łączeniu tych akordów razem, aż ruchy te staną się naturalne.

Istnieje jednak technika przyspieszająca ten proces. Rozwiązaniem jest przytrzymanie akordu przez 20-30 sekund i zamknięcie oczu. Takie rozwiązanie pozwala na mentalną wizualizację akordu i pracę nad pamięcią mięśniową.

Po wykonaniu ćwiczenia przejdź do następnego chwytu. Na początku graj pętlę od 2 do 3 akordów, skupiając się na ich dobrym zapamiętaniu. Stosuj tę technikę, a czas nauki gry zostanie znacznie skrócony!

Uwaga na początku palce mogą boleć, to normalne, nie są jeszcze przyzwyczajone do strun gitary. W ciągu kilku tygodni opuszki palców staną się twardsze, a ból zniknie. Pozycja nadgarstka jest również istotna w przypadku niektórych akordów.

Nauka gry na gitarze we Wrocławiu

Pamiętaj, że nie da się „magicznie” nauczyć grać na gitarze. Na to należy pracować systematycznie, codziennie. Jeśli mieszkasz we Wrocławiu i interesuje Cię nauka gry na gitarze, skorzystaj z pomocy Guitar-lab.pl.

Nauka chwytów — bolące palce na początku

Pierwsze godziny gry na gitarze są zawsze dość bolesne. Potrzeba czasu, aby struny nie wżynały się w palce. Istnieją jednak komplety strun, które znacznie łagodzą ten ból!

  • Jeśli planujesz naukę gry na gitarze akustycznej (metalowe struny): możesz zdecydować się na struny D’addario z serii SILK AND STEEL. Będzie Ci dzięki nim na początek nieco łatwiej.
  • Jeśli chcesz grać na gitarze klasycznej, wybierz struny o lekkim napięciu (na przykład La Bella 2001 light).
  • W przypadku gitary elektrycznej jest to trochę bardziej skomplikowane, ponieważ ten typ gitary jest często projektowany dla określonej grubości strun.