Jak czytać tabulaturę?

Posted on
wrocław lekcje gitary

Jak czytać tabulaturę?

Lekcje gitary Wrocław

 

Jak czytać tabulaturę?
Tabulatura to uproszczony sposób zapisu dźwięków. Nie podaje długości dźwięków, taktów, metrum itp.
Sześć linii odpowiada sześciu strunom gitary, górna linia to struna E1, czyli najcieńsza.
Cyfry, które znajdą się na tych liniach oznaczać będą progi, na których należy przycisnąć strunę (palce kładziemy tuż przy metalowym progu, czyli tak naprawdę na polu pomiędzy metalowymi progami).
Sposób odczytywania jest bardzo prosty. Czytamy tabulaturę od lewej do prawej, podobnie jak książkę, tylko zamiast liter mamy cyfry. Każda cyfra oznacza numer progu (pola na gryfie gitary), na którym musimy przycisnąć strunę palcem lewej ręki. Cyfry są ułożone na liniach, czyli określonych strunach.Poniżej przedstawiam prostą piosenkę zbudowaną na szóstej (najgrubszej E6) oraz piątej strunie (struna A5). Pierwszy dźwięk jest oddzielony specjalnie, ponieważ powtarzając riff omijamy ten dźwięk (gramy go tylko za pierwszym razem) i zapętlamy drugą część utworu (stanowi ona podstawę całej piosenki):

Chociaż zapis tabulaturowy nie jest idealny, nie posiada bowiem informacji odnośnie czasu trwania dźwięku (wartości rytmicznej), to dzięki takiemu prostemu zapisowi, szybciej na początku możemy opanować gitarę i podstawowe utwory. Najlepszą formą uczenia się utworów na początku jest czytanie tabulatur popartych zapisem nutowym, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagrać pierwsze piosenki na gitarę bez konieczności opalcowywania utworu nuta po nucie, a mając mimo to informację odnośnie wartości rytmicznej każdego dźwięku, jaki gramy.