Od czego zacząć naukę gry na gitarze

Posted on
wrocław lekcje gitary

Od czego zacząć naukę gry na gitarze

Jeśli tu jesteś, to prawdopodobnie dlatego, że interesuje Cię nauka gry na gitarze.

Instrument ten postrzegany jest jako król instrumentów. Od Jimmy’ego Page’a, Keitha Richardsa, Claptona, BB Kinga, Jimiego Hendrix’aa i wielu innych, gitara elektryczna, podobnie jak gitara akustyczna są niezwykle popularnym muzycznym środkiem wyrazu.

Od czego zacząć naukę gry na gitarze? Czy wybrać kurs, czy też lekcje? Podpowiadamy!

Nauka gry na gitarze — podstawy

Gitara to instrument strunowy, który pozwala zarówno na piękne improwizacje, jak i wyszukany akompaniament. Jednak aby stać się naprawdę dobrym, potrzeba nieco wiedzy i praktyki (teoria muzyki, tabulatura, nuty, arpeggio, akordy, chwyty barre itp.). Niezależnie od wybranego stylu: blues, rock, hard rock, reggae, soul, jazz, pop, folk, gitara może być obecna w każdym z nich. Muzyka ma moc zbliżania ludzi, dlatego nauka grupowa gry na gitarze akustycznej lub elektrycznej, jest doskonałą okazją do założenia zespołu z przyjaciółmi lub nieznajomymi, wspólnie nauczyć się wspólnie komponować i improwizować. Grupowa nauka pozwala na motywowanie się nawzajem i zachęca do wytrwałości. Zanim jednak rozpoczniesz swoją przygodę z grą na gitarze, warto zapoznać się z zagadnieniami:

  1. Jaką gitarę wybrać na początek?
  2. Jak nastroić gitarę?
  3. Jakie są nazwy strun w gitarze?
  4. Chwyty gitarowe
  5. Jak czytać tabulaturę
  6. Ćwiczenia na gitarę dla początkujących
  7. Interwały — czym są?
  8. Budowa gitary
  9. Rozkład dźwięków na gryfie
  10. Proste piosenki i melodie na gitarę

W tym rozdziale podzielimy się z Tobą najważniejszymi krokami i tym, co musisz wiedzieć, aby nauczyć się grać na gitarze.

Jak samemu nauczyć się gry na gitarze? Nauka gry od podstaw

Istnieją różne drogi rozwoju, jeśli chodzi o naukę gry na gitarze. Wielu początkujących muzyków czerpie przyjemność i ma wymierne rezultaty poprzez uczenie się znanych piosenek. Może okazać się to najlepszą metodą na rozpoczęcie gry na gitarze, niezależnie od tego, czy zaczynasz od zera, czy chcesz wrócić do tej pasji po przerwie. Wszystko jednak zależy od Twojego doświadczenia. Doskonałym wyborem będzie także skorzystanie z kursu lub spersonalizowanych lekcji z wykwalifikowanym nauczycielem.

Lekcje gry na gitarze we Wrocławiu

Jedną z najlepszych opcji nauki gry na gitarze są lekcje. Twoim miastem jest Wrocław?

Jeśli tak, masz w pobliżu dobrego nauczyciela! Nie wahaj się wziąć kilku lekcji z guitar-lab.pl, choćby po to, by przetestować i sprawdzić, czy gra na gitarze Ci na pewno odpowiada. Nie rezygnuj także z bogactwa informacji, jakie znajdziesz online. A jeśli potrafisz robić jedno i drugie, możesz połączyć metodę nauki gry na gitarze online (np. oglądając interesujące Cię filmy na YouTube) z kontynuacją z prywatnym nauczycielem (dla utrzymania motywacji, poprawy błędów, poszerzenia i usystematyzowania wiedzy w przystępny sposób).

Jak długo trwa nauka gry na gitarze?

Aby nauczyć się gry na gitarze, potrzeba średnio…to zależy.

W rzeczywistości wszystko zależy to od Twojego celu, tego, czego chcesz się dowiedzieć, jaki poziom osiągnąć, Twojej regularności itp. Jeśli chcesz wiedzieć, jak grać piosenki i po prostu akompaniować sobie w prosty sposób np. do śpiewania (co oznacza znajomość podstawowych akordów i prostych rytmów), możesz osiągnąć ten cel w 3 miesiące. Natomiast, co jest wspaniałe w muzyce, nauka tak naprawdę nigdy się nie kończy, zawsze są nowe rzeczy i zagadnienia do odkrycia!